PRACOVNÍ PODMÍNKY TISKOVÉHO MLUVČÍHO RADNICE BYLY NADSTANDARDNÍ, PROKÁZALA KONTROLA

autor: | 26. 7. 2024 | Články, Z radnice

Před 10 měsíci jsme coby opoziční zastupitelé města Znojma upozornili na poměrně závažné skutečnosti, svědčící o mimořádně štědrém platovém ohodnocení a nadstandardních pracovních podmínkách pro současného tiskového mluvčího znojemské radnice, Ing. Pavla Kovaříka. Místo toho, aby vedení města Znojma v barvách ANO a SPD naše tehdy publikované pochybnosti[1] srozumitelně vysvětlilo, dočkali jsme se řady verbálních napomenutí a také trestního oznámení pro pomluvu. Zcela absurdní policejní prošetřování našich osob ještě neskončilo. Dnes ale, po nezákonných zdržovacích procedurách ze strany vedení města,[2] jsme se konečně dostali ke klíčovému důkaznímu dokumentu – kontrolnímu protokolu státního inspektorátu práce. Seznámili jsme se s ním a můžeme se zadostiučiněním veřejně konstatovat, že naše pochybnosti byly do značné míry důvodné!

Když jsme v září 2023 se svými pochybnostmi seznámili veřejnost, netušili jsme, jakou nelibost naše zjištění u vedení města vyvolá. Byli jsme napomenuti, že lžeme, a starostka města Ing. Solařová (ANO) na nás prostřednictvím obávaného brněnského advokáta JUDr. R. Ondruše podala trestní oznámení. Naše konkrétně formulované pochybnosti však odpovězeny nebyly. Obrátili jsme se zároveň na státní inspektorát práce v Brně s žádostí o nezávislé prošetření případu. Kontrola inspektorátu proběhla nicméně až v lednu letošního roku a obecné závěry nám byly sděleny v březnu, avšak bez podrobností. Úplný protokol o kontrole dostal městský úřad, zatímco nám, opozičním zastupitelům, bylo právo pročíst si jej zcela nepochopitelně upíráno. Trvalo tedy ještě další čtyři měsíce, než jsme se dostali k zásadním důkazům. Mezitím jsme se museli dvakrát odvolat ke krajskému úřadu. Proč ta neochota radnice sdělit detaily kontroly státní inspekce? Nyní už to víme. Kontrola nám dává v zásadních ohledech za pravdu!

A nyní základní rekapitulace. Tiskový mluvčí Ing. Kovařík začal pro městský úřad a pro starostku města Ing. Solařovou pracovat ihned po komunálních volbách 2022, ve kterých sám skončil jako (dnes první) náhradník na mandát zastupitele. Právě jeho dlouhodobé politické angažmá a raketově rychlý nástup do pozice vedoucího zaměstnance městského úřadu byly přirozeně podnětem pro naše šetření. Níže následují jednotlivé body našich loňských pochybností a výsledek jejich prošetření kontrolou inspektorátu práce.

  • Zkušební doba, osobní příplatek a příplatek za vedení

Ing. Kovařík byl sice zaměstnán se zákonnou zkušební dobou, nicméně ve skutečnosti to nijak nepocítil. Osobní příplatek ve výši téměř 50% platu mu byl udělen ihned po nástupu do práce. K tomu musíme připočíst příplatek za vedení ve velmi štědré výši téměř 30%. Tiskový mluvčí vede oddělení vnějších vztahů, kde byli v době naší kontroly r. 2023 zaměstnáni 2 zaměstnanci a třetí na poloviční úvazek. Když to srovnáme s jinými vedoucími úředníky na radnici, kteří mají pod sebou mnohonásobně více zaměstnanců a kteří pobírají nižší příplatek za vedení, pak se jedná o další příklad nestandardního přístupu a neférovosti.

  • Zápis docházky / home office

Upozornili jsme na to, že vzhledem ke svému bydlišti v Brně je Ing. Kovařík často na cestách a že nemusí z nějakého důvodu vést svoji docházku v elektronické podobě jako ostatní úředníci. Kontrola toto potvrdila. Ing. Kovařík měl uzavřenou s vedením úřadu dohodu o výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele (home office). To je opět vysoce nestandardní, neboť kromě něj měl podobnou výhodu pouze jeden další vedoucí úředník, a sice Ing. Maar, pracující pro radnici již dlouhé roky, nicméně v jeho případě byla výhoda opodstatněna dlouhodobým léčením.  

  • Přesčasy

Proplácení přesčasů jsme vloni označili rovněž za velmi nestandardní. Nikdy dříve totiž nebylo pravidlem, aby si zaměstnanci tiskového oddělení nechávali přesčasy pravidelně každý měsíc proplácet. Přesčasy, které u tiskového oddělení vznikají občasnými povinnostmi zejména o víkendech, byly dříve řešeny výběrem náhradního volna. Městskou pokladnu takové řešení nestojí zbytečné mzdové náklady navíc a je to zcela v pořádku, protože v průběhu pracovního týdne zase není vždy tolik práce, aby nebylo možné náhradní volno čerpat. Kontrola inspektorátu toto proplácení přesčasů potvrdila a navíc konstatovala, že hned v osmi obdobích roku 2023 pracoval pan tiskový mluvčí tak moc přesčas, že tím porušil zákonnou povinnost přestávek v práci. Nadměrné přesčasy pana „workaholicky pracujícího“ tiskového mluvčího zajisté těšily na výplatní pásce, celková výše jeho měsíčního platu se díky tomu vyšplhala téměř k odměně místostarosty města. Daňové poplatníky a ostatní zaměstnance městského úřadu to ale těšit moc nemohlo. Mzdové prostředky úředníků tvoří jednu položku městského rozpočtu. O co více vyčerpal pan tiskový mluvčí na přesčasech, o to méně zbylo na vyplácení např. mimořádných odměn pro všechny úředníky.

  • Započitatelná praxe

Největší nestandardnost jsme od počátku tušili ve výpočtu započitatelné praxe. Kontrola konstatovala, že praxi Ing. Kovařík při nástupu doložil pouhým čestným prohlášením. A jsme u jádra nesrovnalosti. Panu tiskovému mluvčímu byla započtena plná praxe v délce 23 až 27 let, což znamená, že se na pozici podobné či stejné pohyboval minimálně od ledna 2000. To je ale velmi podezřelé. V lednu 2000 byl Ing. Kovařík teprve druhým rokem po maturitní zkoušce a věnoval se dozajista vysokoškolským studiím. Přesto v čestném prohlášení uvedl, že byl od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2003 na plný úvazek zaměstnán jako redaktor (nikoli jako tiskový mluvčí) v redakci týdeníku Znojemsko. Úctyhodný je i další výčet profesí, které následovaly vždy od 1. ledna a končily vždy k 31. prosinci (zajímavé samo o sobě!) – od redaktora novin přes analytika PR, projektového manažera až po jednatele soukromých PR společností. Vedení městského úřadu Ing. Kovaříkovi nicméně věří a započetlo mu praxi ve všech uvedených zaměstnáních v plné výši (100%!). To je vysoce nadstandardní postup. Standardním postupem vedení radnice by bývalo bylo nechat si uvedené profese jednak doložit třeba zápočtovými listy či jinými potvrzeními a pak zejména použít procentuální ponížení uvedené praxe, neboť se zjevně nejedná o profese totožné s profesí tiskového mluvčího městského úřadu.

Summa summarum

Kontrola inspektorátu práce z ledna a února 2024 prokázala, že tiskový mluvčí města Ing. Kovařík byl zaměstnán s nadstandardními podmínkami vůči ostatním vedoucím úředníkům radnice (zejm. osobní příplatek ve zkušební době, vysoký příplatek za vedení, proplácení přesčasů, výsada home office). V míře proplácených přesčasů byl dokonce porušen zákon. Ve výpočtu praxe, který je základem správného zařazení do platového stupně, se potvrdily naše důvodné pochybnosti, zda se tento výpočet opírá o věrohodné podklady. Zde budeme požadovat další dokazování. Paní starostka Ing. Solařová nás kvůli naší kontrole udala na policii. Nás a jistě i mnoho dalších znojemských občanů celá kauza zanechává s pocitem, že ze strany vedení města docházelo k neférovosti a nadržování.

PhDr. Jiří Kacetl, PaedDr. Alena Paulenková, Mgr. Lukáš David
členové Zastupitelstva města Znojma za PRO ZNOJMO (STAN)  


[1] https://www.proznojmo.cz/clanky/z-radnice/pochybnosti-ohledne-platu-tiskoveho-mluvci-znojemske-radnice/

[2] https://www.proznojmo.cz/clanky/z-radnice/znojemska-radnice-protizakonne-taji-informace/

Pro Znojmo