Parkování, Domeček, manipulace na přehradě, zásady pro developery či historie městských čtvrtí. To a další z diáře místostarosty v prvním květnovém týdnu 2026. Přečtěte si další raport.
🌹 Ve středu 6. května jsem předsedal dalšímu zasedání výboru pro plánování a majetek. Prezentoval jsem započatá jednání o možné směně pozemků na hradbách v Horním parku tak, aby bylo možné v budoucnosti projít z parku na Horní Českou a zpřístupnit vysokou hranolovou hradební „Oslí“ věž. Z Brna přijel akad. architekt Ladislav Kuba, aby členům výboru představil architektonickou studii městské knihovny v budově pošty na Horním náměstí. Zápis z jednání výboru si můžete přečíst zde.

🌹 Pokračujeme v přípravě projektové dokumentace k Domečku. Poslední setkání s architekty z Ateliéru Velehradský se protáhlo na skoro pět hodin. Tématem byly náročné technické parametry projektu (vytápění, napojení na sítě, osvětlení atd.). Velmi kontraproduktivně v prostředí historické budovy z roku 1882 působí dnešní velmi přísné protipožární požadavky. Volné otevření a propojení hlavního plesového sálu do bočních přísálí a horních salonků, na které si dříve narození Znojmáci dobře pamatují, představuje dnes pro projektanty nelehkou výzvu. Problém je, že Domeček byl po roce 1994 překolaudován na bankovní dům ČS a náš bohulibý záměr návratu ke kulturně-společenskému domu znamená novou kolaudaci. Držme si palce, aby se to podařilo.

🌹 Pokračujeme také v přípravě parkovacího systému pro Znojmo. Z dosavadních rozhovorů s odborným konzultantem vyplývá naléhavost záchytných parkovišť v návaznosti veřejnou dopravu (MAD / IDS JMK). Chceme zajistit vyšší ochranu rezidentů v noci a vyšší nabídku parkovacích možností pro obchodníky a krátkodobé návštěvníky centra města přes den, včetně zohlednění letní sezóny. Na konci léta představíme návrh systému i etapizaci jeho zavádění znojemské veřejnosti.
🌹 Potkali jsme se se zástupci Povodí Moravy – Závodu Dyje a probírali jsme připravenost správce toku na případné budoucí záplavy. Zajímali jsme se o fungování manipulace na Vranovské přehradě a vrátili jsme se k poznatkům a zkušenostem, které jsme již společně získali při velké povodni v září 2024.
🌹 Zaobírali jsme se problematikou možné budoucí racionalizace a ukončení provozu objektu městské kotelny v severovýchodním rohu přímětického sídliště, mezi Krylovou a Sklářskou ulicí. Město by tím získalo cenný pozemek pro rozšíření parkovacích možností pro občany bydlící na sídlišti a lepší komunikační propojení sídliště s centrem Přímětic.

🌹 Dvouletá práce na zásadách pro developery je u konce. Zásady zajistí, že s novými developerskými projekty bude město souhlasit za transparentních podmínek, které přinesou jasné benefity pro občany města, ať už jde o peníze do městské pokladny na zlepšování veřejné infrastruktury anebo přímo věcná plnění v podobě nových školek, parků či veřejných prostranství. V posledních měsících jsme se zaměřovali na podobu webové aplikace, která podmínky města pro developery bude srozumitelně prezentovat. K schválení zásad by mělo dojít do konce roku.
🌹 Pokročili jsme také v přípravě historicko-topografických tabulí k 800. jubileu města Znojma. Občanům ve všech částech města a historických čtvrtích představí dějinné osudy daných míst včetně mapek a historických fotografií. Máte se na co těšit. 😊

