Debata s majiteli průmyslových areálů za nádražím, parkování v Popicích, přístavba domova pro seniory u Městského lesíka. To a další témata z diáře místostarosty v druhém pracovním týdnu května 2026. Přečtěte si se zpožděním další raport.
📌 V pondělí 11. května opět schůzovala rada města. Schválili jsme za 3,7 mil. korun zadání prodloužení vodovodu a splaškové kanalizace na Evropské třídě v Oblekovicích. Nová síť bude měřit 376 metrů plus odbočky a revizní šachty o délce 116 m. Vítězem tendru se stala brněnská firma BoBaStav. V rozpočtu jsme počítali s 4,5 miliony, soutěž nám cenu snížila. Rada také na základě mého návrhu a projednání s firmou R-KSA Invest s.r.o. schválila záměr směny pozemků v lokalitě křižovatky ulice Na Hrázi a Dukelských bojovníků a při ulici K Náhonu za spodním Kauflandem. Známá znojemská firma na výrobu oplatek zde dodnes vlastní některé pozemky pod veřejnými prostranstvími, což je historické nedopatření, které se datuje do 80. let minulého století. Všechna usnesení si přečtěte zde.

📌 Společně se znojemským architektem Martinem Navrkalem se pravidelně scházíme nad projektem dostavby nového pavilonu „C“ v areálu domova pro seniory na ulici U Lesíka. Pan architekt pro město projektoval již pavilon „B“ před 16 roky. Před 4 roky jsme v lokalitě měnili územní plán a zakoupili potřebné pozemky pro nový pavilon. Populace stárne, o zařízení tohoto typu je veliký zájem. Nyní jednáme s Jihomoravským krajem o směně pozemků směrem k Přímětické a Tridentské ulici, abychom uspokojivě vyřešili kapacitní dopravní napojení a zejména parkování.

📌 Na základě mého pozvání se konala schůzka s čtyřmi hlavními vlastníky továren a výrobních areálů při ulici Průmyslová, jižně od nádraží. Jedná se o firmy LAUFEN CZ s.r.o. (keramika), Wunderer Immobilien s.r.o. (bývalá Gala a Egston), Trivium Packaging Czech Republic s.r.o. (bývalý Obalex) a LIVENTUM s.r.o. (bývalý ČSAD/ČAS). Zastupitelstvo města schválilo pořízení změny č. 4 územního plánu a součástí toho je i posouzení transformace staré průmyslové zóny. Abychom mohli zadat vstupní instrukce pro urbanistu, který bude zpracovávat územní studii v tomto smyslu, sešli jsme se společně s těmito hlavními hybateli v území a ptali jsme se na jejich představy, vize a potřeby směrem do budoucnosti v horizontu 10-15 let. Byl to zajímavý rozhovor, 21. století přináší spoustu nových výzev, i Znojmo a chování místních občanů a pracujících se v mnoha ohledech začínají měnit, stará průmyslová zóna na to musí reagovat. Výsledná studie bude veřejně prezentována a poskytne podklad pro samotnou změnu územního plánu, o které bude zastupitelstvo rozhodovat. To ale ještě nějaký měsíc či rok potrvá.

📌 Sešel jsem se s Martinem Poláčkem, předsedou popické komise, a se zástupci Správy Národního parku Podyjí. Přímo na místě v Popicích jsme debatovali o podmínkách rekonstrukce veřejných prostranství v Popicích, o kterých se hovoří již dlouhé roky, ale kvůli množství zapojených subjektů (zejména dopravní policie a Jihomoravský kraj coby majitel průtahové komunikace) se přípravy protahují a protahují. Problematiku, kterou můžeme vyřešit rychleji, je záchytné parkoviště pro návštěvníky národního parku. Jednak bychom chtěli upravit dnešní nástup v záhumenkách na cestu k Sealsfiedlovu kameni, jednak jsem začal vyjednávat s majitelem ideálního pozemku naproti popické hospodě, který by město směnou získalo. S panem ředitelem Správy NP Podyjí Ing. Müllerem je v tomto ohledu výborná komunikace.


📌 Znojemskou radnici navštívili zástupci hnutí Starostové a nezávislí z Jihomoravského kraje, a sice náměstek hejtmana kraje Mgr. František Lukla, zodpovědný za oblast kultury a památkové péče, a Radomír Pavlíček, předseda výboru pro regionální rozvoj. Pohovořili jsme o akutních problémech Znojma a dostali jsme informace o vhodných dotačních titulech, které by Znojmo mohlo využít.

📌 V pátek 15. května začaly Dny partnerských měst a do toho se na Alšovce konalo celostátní zahájení Festivalu muzejních nocí. Další nabitý týden za námi.


