NÁŠ OPĚTNÝ ODCHOD DO OPOZICE

autor: | 4. 10. 2022 | Nezařazené, Z radnice

Bohužel nastal pro naše město ten nejhorší možný scénář. Dnes, 4. října 2022, ráno hnutí ANO, vítěz voleb ve Znojmě, odmítlo výzvu senátora Třetiny k prostředkování jednání o demokratické radnici ve Znojmě. Schůzka všech demokratických stran měla proběhnout dnes odpoledne. Jenže neproběhne! 🙁

Ani po deseti dnech od konání komunálních voleb nejsou znojemští představitelé hnutí ANO paní Solařová, pan Blaha a pan Štolpa ochotni si s námi sednout za jednací stůl a přinejmenším se bavit o podmínkách spolupráce s dalšími demokratickými stranami ve Znojmě, která by pro město Znojmo přinesla tolik potřebnou stabilitu v nejistých dobách. Naše výzvy, naposledy i výzva k separátnímu jednání ANO a PRO ZNOJMO, zůstaly nevyslyšeny.

Co se stalo místo toho? Pár hodin po oznámení volebních výsledků před více než týdnem již hnutí ANO uzavřelo memorandum s extremistickým, antievropským hnutím Tomia Okamury SPD a se zastupiteli „Znojmáci – rozumem i srdcem“, za kterými stojí pravicová, rovněž silně euroskeptická strana Svobodní. Včera přišla zpráva o uzavření koaliční smlouvy, ta však zveřejněna nebyla. Hodně zvláštní a netransparentní. 🙁

Pro naše město to je tedy velmi politováníhodná zpráva. S křehkou většinou jediného hlasu (16 z 31) bude městu vládnout radniční koalice, která nemá vazbu na současnou vládu Jihomoravského kraje, nemá vazbu ani na vládu ČR v Praze, nemá sílu (a vlastně ani programově politický cíl) získávat nějaké významné dotační prostředky z Evropské unie. A to všechno na prahu velké energetické a hospodářské krize, která bude pro rozpočet města znamenat velkou zátěz. Město Znojmo čekají vskutku nelehké časy.

Našim voličům slibujeme jediné: naši zastupitelé Alena Paulenková, Jiří Kacetl a Lukáš David Vás budou i nadále v zastupitelstvu města zastupovat. Jejich hlas bude i z opozice (jako před rokem 2021) hlasitě slyšet. Smutné je, že všechna rozdělaná práce za roky 2021 a 2022, kterou jsme s veškerým pozitivním nábojem a „tahem na branku“ pro občany města vynaložili, přijde ve velké míře vniveč. Nová znojemská koalice bude totiž muset začít v mnohém prakticky od nuly. Město se minimálně na dva roky v mnoha ohledech „zastaví“. Pěkná perspektiva vzhledem k jubileu 800 let královského města Znojma to vůbec není. Triumfy v rukou má stále hnutí ANO. Jen na nich záleží, zda budou skutečně městotvorní, anebo zda budou nad prospěch města více stavět staré osobní šrámy. Není pak divu, že občané i komunální politiku vnímají již spíše negativně.

Pro Znojmo